Czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?

Czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?
20 czerwca 2023 0 Comments

Nie masz możliwości zamontowania wentylacji mechanicznej? W takim razie ciekawą alternatywą jest wentylacja grawitacyjna w domu. System wykorzystuje siłę grawitacji, aby dostarczyć świeże powietrze od nieruchomości, a także pozbyć się powietrza zanieczyszczonego. Jak działa taka wentylacja w praktyce? Przekonaj się, czytając nasz artykuł. 

Wentylacja grawitacyjna w domu – czym jest?

Specjaliści bardzo często określają, że jest to system, który wykorzystuje naturalny ruch powietrza, wynikający z różnic temperatur. Zatem wentylacja grawitacyjna w domu oparta jest na prawach fizyki. 

Chociaż jeszcze kilka dekad temu wentylacja tego typu była stosowana jedynie w starych budynkach, to obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Powodem jest to, że jest ona prostsza w obsłudze, a także wymaga o wiele mniejszych nakładów finansowych. 

Nie da się ukryć, że właśnie głównym powodem, dla którego wentylacja grawitacyjna w domu jest znów stosowana to właśnie mniejsze koszty jej zamontowania. Niższe koszty wynikają z tego, że system ten nie nakłada konieczności montażu dedykowanych wentylatorów, które zużywają energię elektryczną. Aby cieszyć się wentylacją tego typu, wystarczy mieć w domu przewód kominowy, a także odpowiednie warunki, pozwalające na przepływ powietrza. 

Powyższe warunki nie są trudne jednak do spełnienia, ponieważ muszą być wykonane, aby nowo powstała nieruchomość pomyślnie przeszła odbiór inspektora budowlanego. 

Jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?

Wentylacja grawitacja działa na podstawie wymiany powietrza, a ściślej, gdy powietrze wewnętrzne jest wyższe niż te panujące na zewnątrz. Specjaliści wskazują, że aby wentylacja grawitacyjna w domu była efektywna, musi mieć miejsce odpowiednia różnica ciśnień. 

Z pewnością zastanawiasz się: gdzie wentylacja grawitacyjna w mieszkaniu lub domu sprawdzi się najlepiej? Według specjalistów taki system ma najlepsze zastosowanie w nieruchomości, w których urządzeniem grzewczym jest piec o otwartej komorze spalania.